Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963. Wystawa IPN

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jaworznicka Biblioteka Główna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy, opracowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, poświęconej działalności polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Autorami ekspozycji są: dr Wojciech Frazik, Aleksandra Kaiper-Miszułowicz i dr hab. Filip Musiał. Projekt graficzny przygotowała Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Wystawa potrwa do 7 marca 2021 r.

Archiwum Cyfrowe

Dział Informacji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie zaprasza do korzystania z Archiwum Cyfrowego w oprogramowaniu dLibra. Oferujemy Państwu dostęp do bazy czasopism i artykułów z prasy lokalnej, możliwość poznania dokumentów życia społecznego a także zapisów dźwiękowych lub audiowizualnych rozmów z ważnymi, ciekawymi mieszkańcami Jaworzna.

Metafizyka i egzystencjalizm w twórczości Jana Ryszarda Drąga

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia prezentacji multimedialnej, przedstawiającej twórczość Jana Ryszarda Drąga, którego poezja, natchniona doświadczeniami życiowymi, ukazana została na tle górniczej rzeczywistości.

div style="width: 100%;">

Legimi

Drodzy Czytelnicy,

kody Legimi na marzec wydajemy już od najbliższego piątku, tj. 26.02.2021 r., za pośrednictwem poczty elektronicznej lub w siedzibie Biblioteki Głównej. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Liczba kodów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, maile anonimowe nie będą brane pod uwagę - przypominamy o konieczności podania numeru karty i swojego nazwiska ;)
Życzymy przyjemnej lektury!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma zwrócić uwagę na ochronę językowej różnorodności na całym świecie, a ponadto – podnieść świadomość językową wśród społeczeństwa. Z tej okazji zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji poświęconej świadomości językowej wśród Polaków.

Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Edycja XXV

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w organizowanym przez nas Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, który w roku bieżącym ogłoszony jest po raz 25. Tegoroczna odsłona literackich zmagań, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń, będzie miała wyjątkową oprawę. W 2021 r. mija bowiem 120 lat od historycznego momentu nadania praw miejskich naszemu miastu. W ciągu minionego wieku Jaworzno stało się ważnym ośrodkiem życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Kolejna edycja Konkursu, odbywającego się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta, doskonale wpisuje się w jubileusz obchodów rocznicy.

Zapraszając do pisania, pragniemy, by uczestnicy konkursu mogli wypowiedzieć się, w wybranej przez siebie formie literackiej, na dowolny temat, wyrażając za pomocą słowa pisanego swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą. Niech zachętą do udziału w konkursie będą słowa dr. hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka – Dyrektora Biblioteki Śląskiej, mówiące o tym czym jest organizowane przez nas od wielu już lat przedsięwzięcie: „To nie tylko rywalizacja, turniej, agon, ale może przede wszystkim spotkanie osób, dla których czytanie i pisanie mają egzystencjalne znaczenie. Spotkanie ludzi, którzy są sobie bliscy, bo łączy ich to, ze nie potrafią myśleć, wyrażać siebie, żyć bez literatury”.

Aby wziąć udział w Konkursie należy:
- napisać utwór prozatorski lub poetycki, zgodnie z zasadami zawartymi w § 4 pkt. 3 Regulaminu i przesłać go do Biblioteki w terminie do 31 marca 2021 r.,
- dołączyć do tekstu uzupełnioną Kartę Zgłoszenia wraz z wszystkimi wymaganymi podpisami.

Na laureatów czekają nagrody w postaci symbolicznych medali (złotych, srebrnych i brązowych), tradycyjnych piór od Prezydenta Miasta oraz cennych książek. Wszystkie zwycięskie teksty zostaną opublikowane w pokonkursowym wydawnictwie „Laureaci. XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.

Nie pisz do szuflady! Podziel się z nami swoim talentem i zostań laureatem tegorocznej edycji!

Więcej informacji na stronie www.biblioteka.jaw.pl. Regulamin dostępny jest we wszystkich placówkach MBP w Jaworznie.

Patronat Honorowy: Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna

Współorganizatorami konkursu są: Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji UM w Jaworznie.

Patroni: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom

Patroni medialni: „Extra”, „Puls Jaworzna”, „Żółty Jeż”, portal sbp.pl.

Pliki do pobrania:

Karta zgłoszeniowa

s2sdefault

© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.