Rozmowy o literaturze z Małgorzatą Cichy

1 lutego 2019 r. o godz. 11.00 w Bibliotece Głównej, odbędzie się spotkanie w ramach realizacji cyklu pt. „Rozmowy o literaturze”. Temat „O czym się nie mówi na lekcjach polskiego”, przedstawi Małgorzata Cichy – jaworznicka polonistka od lat współpracująca z jaworznicką Biblioteką.

0
0
0
s2sdefault

Zima z Biblioteką

Plakat "Ferie w Bibliotece Głównej"Plakat "Ferie w Bibliotece - Filie"

Ferie to idealna pora, aby choć na chwilę zapomnieć o szkole, nauce i licznych obowiązkach. Uczniowie, którzy zimową przerwę spędzają w naszym mieście z pewnością nie będą się nudzić. Aby czas zbliżającego się wypoczynku dostarczył im radosnych i niezapomnianych wrażeń, jaworznicka Biblioteka przygotowała atrakcyjny program spotkań. Do udziału w zajęciach zapraszamy wszystkich czytelników. Swoją ofertę programową przygotowała każda z Filii MBP w Jaworznie oraz oczywiście Biblioteka Główna. Szczegółowy harmonogram wydarzeń przedstawiamy na plakatach. Spędźcie ten czas z nami! Serdecznie zapraszamy!

0
0
0
s2sdefault

Dobry wieczór z płytą winylową - 3 płyty na 33 1/3 obrotu. PINK FLOYD

Plakat "Dobry wieczor z płytą winylową - 2 lutego 2019 godzina 17"

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie rozpoczyna realizację nowego cyklu pt. „Dobry wieczór z płytą winylową. 3 płyty na 33 1/3 obrotu”. Spotkania poprowadzi dr inż. Bogusław Ziębowicz – adiunkt w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na wieczór inaugurujący, którego bohaterem będzie zespół PINK FLOYD, serdecznie zapraszamy 1 lutego o godz. 17.00.

Bogusław Ziębowicz o spotkaniu
 
Od ponad trzech dekad z wielkim zapałem kolekcjonuję muzykę na płytach winylowych. Zawsze staram się mym kolekcjonerskim zapałem zarazić osoby, które spotykam na swojej drodze. Niezmordowanie opowiadam im o różnych artystach, prezentuję ich muzykę, relacjonuję koncerty, na których bywam, i co najważniejsze zachęcam wszystkich do słuchania muzyki z płyt winylowych. Moi znajomi mówią, że jestem w tym temacie pozytywnie zakręcony. Ja się z tego bardzo cieszę!
Płyta winylowa ma w sobie niesamowitą moc przekazu, która zmusza nie tylko do słuchania jej zawartości muzycznej ale także do pewnych rytuałów związanych z jej czyszczeniem, konserwacją, wyjmowaniem z koperty, obracaniem na talerzu gramofonu itp. Dźwięk z niej wydobywany jest najwyższej jakości i ma duszę. A poza tym jest ona już z nami w niezmienionej formie od końca lat czterdziestych XX wieku – to najlepszy wynik spośród wszystkich nośników muzyki. To wszystko sprawia, że płyta winylowa jest wyjątkowa!

Kiedy słuchamy muzyki z płyty winylowej nasze życie zwalnia do 33 1/3 obrotów, bo z taką prędkością obraca się ona na talerzu gramofonu.

W takim razie zwolnijmy trochę w ten piątkowy wieczór i posłuchajmy muzyki z trzech krążków zespołu Pink Floyd:
The piper at the gates of dawn,
The dark side of the moon,
The division bell.

Dlaczego wybrałem właśnie takie płyty? Dlaczego Pink Floyd są bohaterami naszego pierwszego spotkania? O tym opowiem na miejscu.

Proszę usiądźmy wygodnie w murach biblioteki, zostawmy na dwie godziny zwariowany świat na zewnątrz i zanurzmy się w dźwiękach muzyki stworzonej przez największy zespół art rockowy świata.

Zapraszam serdecznie na Dobry wieczór z płytą winylową.

0
0
0
s2sdefault

Wierszyki na drugie śniadanie. Zimowe wyliczanki

Plakat "Wierszyki na drugie śniadanie" - 30 stycznia 2019 godzina 10

Najmłodszych czytelników, zwłaszcza tych rozśpiewanych, z łatwością i swobodą poruszających się w świecie rymowanek oraz literackich zagadek, serdecznie zapraszamy, 30 stycznia o godz. 10.00, na kolejne spotkanie z cyklu „Wierszyki na drugie śniadanie”. Wydarzenie, zatytułowane „Zimowe wyliczanki”, poprowadzi pani Urszula Kępka – autorka wielu utworów dla dzieci i dorosłych, z ogromną pasją dzieląca się swoim talentem.

0
0
0
s2sdefault

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 28 tys. nowych czytelników

Plakat "Podsumowanie akcji Mała Książka - Wielki Człowiek"

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.
Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Do projektu przyjęto blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze”. Od początku trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 30 tys. trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Od początku trwania akcji ponad 4 tys. trzylatków odebrało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek.
Lista bibliotek, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze” dla trzylatków, znajduje się tutaj.
Po sukcesie pilotażu chcemy, żeby w 2019 r. także starsze dzieci otrzymały książki na „dobry start”. Trwają właśnie prace nad publikacją przeznaczoną pod względem estetyki i treści dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rekrutację bibliotek do projektu w skali ogólnopolskiej rozpoczniemy wiosną.
Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

0
0
0
s2sdefault

Grafika i pastele. Wystawa prac Jana Ryszarda Drąga

Plakat "Wystawa prac Jana Ryszarda Drąga - od 28 stycznia 2019"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy Jana Ryszarda Drąga pt. „Grafika i pastele”, którą od 28 stycznia br. prezentować będziemy w bibliotecznej Galerii ExLibris. Autor prac jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. Pasjonuje go rzeźba, malarstwo, grafika. Swoje dzieła prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, działając w ramach lokalnych struktur STK. Jaworznickiej społeczności znany jest również jako autor tekstów poetyckich, spośród których wiele doczekało się publikacji. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w tym tej przyznawanej przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wernisaż uroczyście otwierający ekspozycję odbędzie się 31 stycznia 2018 r. o godz. 17.30.

0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.