Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

 

Z okazji obchodzonego od 1958 roku, w ostatnią niedzielę września, Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego przygotowaliśmy prezentację, z której poznają Państwo najważniejsze informacje dotyczące święta oraz kilka zwrotów w języku migowym. Zachęcamy do poświęcenia chwili czasu i może nauczenia się czegoś nowego

 

 

0
0
0
s2sdefault

Uwaga Fani ebooków!

 

Po kody Legimi na październik zapraszamy już w środę, 30 września. Kody jak zawsze można uzyskać w siedzibie Biblioteki Głównej lub drogą elektroniczną. Maile prosimy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., od 30 września, podając imię, nazwisko i numer karty.

* Liczba kodów jest ograniczona (aczkolwiek wystarczająca), decyduje kolejność zgłoszeń, maile anonimowe i z datą sprzed 30 września nie będą brane pod uwagę.

0
0
0
s2sdefault

Karol Pniak – major, pilot. Wystawa

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do Galerii ExLibris, w której od 24 września do 4 października br. prezentować będziemy wystawę poświęconą postaci jaworznianina - Karola Pniaka. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Społeczny Komitet Pamięci majora pilota Karola Pniaka, który tworzą mieszkańcy naszego miasta, pasjonaci lotnictwa oraz artyści. Okazją do przygotowania ekspozycji jest obchodzony w roku bieżącym jubileusz 80-lecia Bitwy o Anglię jak również 110. rocznica urodzin i 40. śmierci Karola Pniaka, uczestnika kampanii powietrznej Raf-u z 1940 r. Na wystawie zobaczą Państwo prace Roberta Firszta – artysty, malarza, rzeźbę Karola Pniaka wykonaną przez Zbigniewa Adamczyka oraz wiele zachowanych pamiątek, zdjęć i materiałów o jaworznickim pilocie.

Uroczyste otwarcie prezentacji odbędzie się 28 września o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej. Wydarzenie uświetni występ Marcina Guzika, który wykona „Hymn Dywizjonu 308” (Lesław Szczerbiński, por. pil. – muzyka; Juliusz Baykowski, kpt. obs. – słowa).

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworznia oraz Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Wydarzenie wspierają: Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Galeria Malarstwa Lotniczego Roberta Firszta. Patronat medialny: SKRZYDLATA POLSKA, EXTRA, MłoDeK
TV MDK. Sponsorami obchodów rocznicowych są: Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie, Firma Fud-Men, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pro-Familia-Med, Stowarzyszenie ARETE.

Robert Firszt - artysta, malarz, ur. w 1966 r. – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze o profilu dekorator wnętrz. Od 30 lat pracuje zawodowo jako rzeźbiarz. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i prac znajdujących się w kolekcjach na całym świecie. Uczestniczył w wystawach rzeźby i malarstwa w kraju i za granicą – głównie w Kanadzie gdzie jako rzeźbiarz miał okazję pracować przez wiele lat. Jest czynnym pilotem szybowcowym, członkiem Aeroklubu Podhalańskiego w Małopolsce, miłośnikiem lotnictwa i jego historii. Wujek artysty - Leonard Firszt - służył w 7 Pułku Bombowców Nurkujących, latał na maszynach Tu-2 oraz Pe-2, był strzelcem pokładowym/radiooperatorem. Ulubioną techniką malarską Roberta Firszta jest akryl, ale praktykuje również malarstwo olejne. Pan Robert niezwykle czynnie i (co warto podkreślić) bezinteresownie włączył się do obchodów związanych z podtrzymaniem pamięci o mjr. pil. Karolu Pniaku. Jest autorem plakatu, który widniał na jaworznickich przystankach oraz murala, namalowanego w 2020 r. na ścianie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, który przedstawia samolot, na którym latał Karol Pniak.

Zbigniew Adamczyk – emerytowany nauczyciel, autor rzeźby „PniaK”, wykonanej z lipowego pniaka.

Źródła:

http://karolpniak.pl/?p=255

http://www.rfirszt.net/o-mnie/

0
0
0
s2sdefault

SELF-BODY-BOOK

selfbook

 

5. SELF-BODY-BOOK – warsztaty dla dorosłych

Komunikacja niewerbalna w kontekście relacji z samym sobą – to myśl przewodnia czwartych, ostatnich warsztatów z cyklu SELF-BODY-BOOK, prowadzonych przez Magdalenę Dziedziak-Wawro, psychologa, coacha, specjalistkę ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Zajęcia 2 października br., trwające od godz. 13.00 do 14.30, poświęcone zostaną jednej z najtrudniejszych relacji dla każdego z nas, którą tworzymy z wewnętrznym krytykiem lub mistrzem. Spotkanie kierowane będzie do osób dorosłych.
Organizacja wydarzenia związana jest z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

4. SELF-BODY-BOOK. Warsztaty teatralne

30 września o godz. 11.00 zapraszamy do udziału w warsztatach połączonych z prezentacją krótkiej formy teatralnej. Celem zajęć będzie przekazanie uczestnikom/odbiorcom praktycznej wiedzy zdobytej przez lata doświadczeń scenicznych, na temat świadomości własnego ciała. Podczas ćwiczeń ruchowych będziemy doskonalić: – gest – mimikę – głos. Popracujemy także nad postawą ciała, co pozwoli uczestnikom poczuć się pewniej nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. Dalsza część poświęcona zostanie masce teatralnej i technice gry z jej wykorzystaniem. Warsztaty zakończą się pokazem etiud. Spotkanie poprowadzą Katarzyna i Andrzej Kopczykowie, zawodowi aktorzy związani z jednym z krakowskich teatrów.

Wydarzenie zorganizowane zostanie jako zwieńczenie cyklu Self-Body-Book, w ramach realizacji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

3. SELF-BODY-BOOK – warsztaty dla dorosłych

28 września, w godz. 13.00-14.30, odbędą się trzecie warsztaty z cyklu SELF-BODY-BOOK. Podczas spotkania, zatytułowanego: „Mowa ciała, proksemika przestrzeni, mikroekspresje”, omówione zostaną m.in. takie zagadnienia jak:

• mowa ciała i jej wpływ na skuteczność komunikacji
• rodzaje komunikatów niewerbalnych i ich znaczenie dla budowania relacji
• zarządzanie mową ciała
• kreowanie własnego „body language”

Zajęcia z udziałem osób dorosłych poprowadzi Magdalena Dziedziak-Wawro, psycholog, coach, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Pasjonatka psychologii pozytywnej, propagatorka arystotelesowskiej myśli, że szczęście zależy od nas samych. Na co dzień psycholog szkolny, wykładowczyni akademicki Uniwersytetu SWPS w Katowicach.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

2. SELF-BODY-BOOK – warsztaty dla młodzieży

Tematem wiodącym drugich warsztatów dla młodzieży z cyklu SELF-BODY-BOOK, będzie wyrażanie siebie poprzez mowę ciała. Podczas zajęć, zorganizowanych 25 września w godz. 13.00-14.30, kolejna grupa odbiorców będzie mogła poznać znaczenie mowy niewerbalnej w kontaktach z innymi, rodzaje komunikatów oraz ich rolę w procesie tworzenia własnego „body language”. Spotkanie poprowadzi Magdalena Dziedziak-Wawro, psycholog, coach, specjalistka ds. zarządzania zasobami ludzkimi.
Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

1. SELF-BODY-BOOK – warsztaty dla młodzieży

Co trzeba wiedzieć o komunikacji pozawerbalnej, by budować dobre relacje z innymi.

Zapraszamy na warsztaty z zakresu mowy ciała, których celem jest poznanie znaczenia i zdobycie umiejętności świadomego korzystania z komunikacji niewerbalnej w porozumiewaniu się z innymi oraz budowanie pozytywnego obrazu siebie, a także zwiększenie poczucia własnej wartości. Cykl poprowadzi Magdalena Dziedziak-Wawro, psycholog, coach, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Pasjonatka psychologii pozytywnej, propagatorka arystotelesowskiej myśli, że szczęście zależy od nas samych. Na co dzień psycholog szkolny, wykładowczyni akademicka Uniwersytetu SWPS w Katowicach.
Pierwsze z czterech spotkań, organizowanych pod nazwą SELF-BODY-BOOK, odbędzie się 21 września w godz. 13.00-14.30, pod hasłem: „Mowa ciała jako sposób wyrażania siebie”. Wśród poruszonych zagadnień pojawią się m.in.: znaczenie mowy ciała w porozumiewaniu się z innymi, rodzaje komunikatów niewerbalnych i ich rola podczas budowania relacji oraz kreowania własnego „body language”.

Wydarzenie zrealizowane zostanie w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

0
0
0
s2sdefault

ŹRÓDŁO-BOOK

zrodlobook

 

 

3. Finał cyklu ŹRÓDŁO-BOOK - spotkanie z Pawłem Wakułą

29 września o godz. 11.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na spotkanie wieńczące cykl wydarzeń pn. ŹRÓDŁO-BOOK. Gościem finału warsztatów będzie ilustrator i autor książek - Paweł Wakuła, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej, uprawiający zawód rysownika-humorysty. Za swoją debiutancką publikację, „Co w trawie piszczy”, został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. W 2011 otrzymał nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Kajtek i Yetik”. Prace artysty ukazały się na łamach wielu gazet m.in.: „Super Expressu”, „Expressu Ilustrowanego”, „Gazety Wyborczej”, „Przeglądu Sportowego”, czy „Wędkarza Polskiego”. Od 1995 roku jego grafiki, rysunki i humoreski zamieszczane są w tygodniku „Angora” oraz w dziecięcym dodatku „Angorka”.

Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

2. ŹRÓDŁO-BOOK – SZUKAMY SWOICH KORZENI – warsztaty cz. II

Co zrobić, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie? Wystarczy popatrzeć wstecz i nieco bardziej przyjrzeć się własnym przodkom. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele cech i zachowań przejmujemy od wcześniejszych pokoleń. O tym jak ważna jest świadomość kontynuacji dziejowej przekonają się uczestnicy zajęć, organizowanych w naszej bibliotece w ramach cyklu ŹRÓDŁO-BOOK. 23 września dwie grupy wyruszą na kolejną wyprawę w poszukiwaniu swoich początków. Przewodnikami będą genealodzy ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Pierwsze tego dnia warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00, kolejne o godz. 16.30. Podczas spotkań zaprezentowane zostaną także metody i narzędzia pracy genealoga oraz zasady tworzenia drzewa genealogicznego. Istotnym punktem będzie również zwrócenie uwagi na to jak ważne jest dbanie o lokalną historię, na którą składają się losy poszczególnych rodzin tworzących naszą nie tak małą społeczność. Spotkania na zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Organizacja wydarzeń związana jest z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

1. ŹRÓDŁO-BOOK – SZUKAMY SWOICH KORZENI – warsztaty cz. I

16 września odbędą się w naszej bibliotece dwa spotkania z cyklu ŹRÓDŁO-BOOK. Pierwsze, adresowane do dzieci, rozpocznie się o godz.11.00. Osoby dorosłe zaproszone zostaną na godz. 16.30. Celem wydarzeń będzie uświadomienie roli w życiu każdego z nas jego rodzinnej historii. Uczestnicy zajęć poznają swoje korzenie oraz ciekawostki dotyczące przodków. Warsztaty pozwolą także na ukazanie metodyki i narzędzi pracy genealoga oraz zasad tworzenia drzewa genealogicznego. Ważnym aspektem będzie również zwrócenie uwagi na to jak cenne jest zachowanie i dbałość o historię lokalną, tworzącą kronikę naszej „małej ojczyzny”. Wydarzenia poprowadzą genealodzy ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, będący z wykształcenia historykami i archiwistami. Spotkania na zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Organizacja spotkań związana jest z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.