Opowieści o … Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, najmłodszych czytelników, do udziału w spotkaniu z Anną Czerwińską-Rydel, które odbędzie się 26 września 2019 r. o godz. 12.00 w Sali audytoryjnej Biblioteki Głównej. W trakcie wydarzenia dzieci poznają bliżej wybitnych Polaków, których twórczość i odkrycia były przełomowe. Razem z pisarką zajrzą do labolatorium Marii Skłodowskiej-Curie i pojadą z nią na front I wojny światowej, by robić rannym żołnierzom zdjęcia rentegenowskie. Rozsiądą się wygodnie z Basią (ze względu na odwagę nazywaną Hajduczkiem) w biurze Ignacego Mosia, kustosza Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, by wysłuchać historii o dzieciństwie noblisty, jego twórczości i podróżach do Afryki i Ameryki. Zaprzyjaźnią się ośmioletnim studentem Konserwatorium Paryskiego – Heniem i dowiedzą się wszystkiego na temat najszlachetniejszego instrumentu muzycznego, jakim są skrzypce.

Anna Czerwińska-Rydel

Muzyk, pedagog, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, między innymi: Wszystko gra, Życie pod psem według Artura Schopenhauera, Mój brat czarodziej. Przez wiele lat współpracowała z radiem, tworząc m.in. słuchowiska dla dzieci. Zapalona czytelniczka, mama skrzypaczki Alicji i gitarzysty Krzysia. Codziennie rano otwiera okno i szuka natchnienia. Jak już je znajdzie, to pisze i pisze… bez końca.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/tworcy/autorzy/anna-czerwinska-rydel

0
0
0
s2sdefault

Całe Jaworzno czyta dzieciom


27 września 2019 r. o godz. 10.00 zapraszamy maluchy do udziału w spotkaniu z cyklu Całe Jaworzno czyta dzieciom. W trakcie wydarzenia swoje ulubione opowiadania i wiersze zaprezentuje Krystyna Baran – jaworznicka poeta, wraz ze swoim mężem.

0
0
0
s2sdefault

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – kolejna odsłona kampanii Mała książka - wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.
W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce na dzieci w wieku 3-6 czeka 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie programu prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Celem projektu „Mała książka -wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

„Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w  Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe.” – mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. „Mamy świadomość, że jest to inwestycja w  przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania.” – dodaje Piotr Gliński.

Jesienią przekaz akcji wzmocni kampania telewizyjna i radiowa oraz promocja w Internecie i mediach społecznościowych, z udziałem pary aktorów Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego, prywatnie rodziców, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek.

Jednocześnie dzięki ekspozycji informacji na nośnikach outdoorowych, kampania będzie widoczna w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. Aktywna jest również dedykowana strona internetowa www.wielki-czlowiek.pl, a także prężnie działająca grupa facebookowa.

Pełna lista bibliotek biorących udział w projekcie dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl

0
0
0
s2sdefault

Noc Oscarowa. Nocny Maraton Multimedialny


Po dłuższej przerwie serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina na spotkanie z cyklu „Nocny Maraton Multimedialny”. Tym razem będzie to Noc Oscarowa, wielkie tytuły, wielkie nazwiska, wielkie emocje. Dobra atmosfera gwarantowana!
Wydarzenie, kierowane do osób pełnoletnich, odbędzie się 11 października o godz. 19.00. Przewidywane zakończenie nastąpi o godz. 2.00. Zapisy i informacje w Dziale Multimedialnym Biblioteki Głównej, tel. (32) 751 91 92 wew. 2 227. Liczba miejsc ograniczona. 

0
0
0
s2sdefault

Dobry wieczór z płytą winylową. Led Zeppelin

20 września br. o godz. 17.00 w bibliotecznej Sali audytoryjnej odbędzie się pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie w ramach literacko-muzycznego cyklu „Dobry wieczór z płytą winylową. 3 płyty na 33 i 1/3 obrotu”. Bohaterem wydarzenia będzie zespól Led Zeppelin.

Bogusław Ziębowicz o spotkaniu

Led Zeppelin to legenda, Wielka Legenda. Czy jakieś utwory Zeppelinów są mniej znane, a może nawet zapomniane? Czy są jakieś fakty z biografii zespołu, o których nie słyszeliście? Czy płyty winylowe z ich nagraniami kryją jeszcze jakieś zagadki i tajemnice? Czy można dobrać sprzęt grający tak, aby ich muzyka brzmiała jeszcze lepiej?

20 września na Dobrym wieczorze z płytą winylową postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Spróbujemy zmierzyć się z Wielką Legendą Led Zeppelin… A może po prostu spotkajmy się i posłuchajmy muzyki, Dobrej Muzyki…

Przed Państwem Led Zeppelin...

Zapraszam serdecznie

0
0
0
s2sdefault

Klub Filmowy

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Filmowego, które odbędzie się 19.09.2019 r. o godz. 17.00. Zaprezentujemy Państwu wzruszającą historię kochającej matki, podejmującej heroiczną walkę o uzależnionego od narkotyków syna. Obraz jest dowodem, że nadzieja umiera ostatnia, a miłość do dziecka przezwycięży wszystkie przeciwności losu.
Liczba miejsc ograniczona.

0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.