Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2 w fotografii – wystawa

Plakat

„Przeżyjmy to jeszcze raz”, pod takim hasłem zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej w fotograficznym skrócie wydarzenia zorganizowane przez naszą bibliotekę w ramach projektu „Performatywnaksiążka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. W reportażowym ujęciu przypomnimy warsztaty i spotkania składające się na pięć cykli:
- Baju, baju-book
- Design-book
- Self-body-book
- Street-book
- Zródło-book
oraz Happening „Biblioteczne Laboratorium Kultury”.
W wymienionych inicjatywach wzięli udział artyści, literaci, autorzy i specjaliści z wielu dziedzin:
Janusz Leon Wiśniewski, Anna Gibasiewicz, Marcin Szczygielski, Teresa Cwalina, prof. Jerzy Bralczyk, aktorzy – Katarzyna i Andrzej Kopczyk, Krzysztof Petek, Stefan Gąsieniec, Paweł Wakuła, Maria Parczewska, Janusz Byszewski.
Warsztaty z zakresu: genealogii, sztuki opowiadania, tworzenia ilustracji dotykowej, mowy ciała, fotografii artystycznej prowadzili:
historycy i archiwiści ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, Katarzyna Enemuo, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Magdalena Dziedziak-Wawro, Jakub Byrczek, Konrad K. Pollesch, Barbara Górniak, Halina Morcinek.
Z powodu obecnej sytuacji i związanych z nią ograniczeń, tylko część wydarzeń udało nam się zorganizować w realnych przestrzeniach biblioteki. Na pozostałe zaprosiliśmy do wirtualnego świata Internetu, by za pośrednictwem Facebooka i naszego kanału YouTube umożliwić zobaczenie nagrań lub zachęcić do udziału w rozmowach „na żywo”. Zapisy wideo dostępne są na naszej stronie www.biblioteka.jaw.pl (Miejska Biblioteka Publiczna online) lub przez kliknięcie w poniższy link:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGvL1XzvuEx9udRnU5nJvdaxBGMls0NeX
Ze względu na czasowe zamknięcie biblioteki zdjęcia prezentujemy w postaci e-wystawy.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.

0
0
0
s2sdefault

Jesienne spacery - listopad

201120 prezentacja spacer

 

Kolejny raz spotykamy się z Państwem na jesiennym spacerze. Tym razem listopadowo – słonecznym, jak szczęśliwie się złożyło. Wędrujemy zainspirowani kolejnym pomnikiem, który pojawił się na naszym rynku: przedstawia on chomika europejskiego. Jego odsłonięcie nastąpiło 23 października br., podczas trwania corocznej konferencji naukowej poświęconej ochronie tego gatunku. W tym roku konferencja odbyła się w Jaworznie. Odwiedziliśmy trzy oznaczone stanowiska chomika europejskiego, po drodze fotografując piękno jaworznickich terenów. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia fotograficznej relacji z kolejnego spaceru, a następnie - do skorzystania z naszej bogatej, bibliotecznej oferty. Zapraszamy na spacer życząc zdrowia i uśmiechu – mimo wszystko.

0
0
0
s2sdefault

Książka na wynos

ksiazka na wynos 201112

 

Szanowni Czytelnicy,

w związku z ograniczeniami wynikającymi z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r., na mocy którego biblioteki pozostają zamknięte, postanowiliśmy wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom, uruchamiając usługę wypożyczania książek, audiobooków i filmów na zamówienie. Wystarczy zarezerwować wybrane pozycje w katalogu elektronicznym biblioteki, zamówić telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila. Osoby, które nie posiadają hasła do osobistego konta czytelnika, prosimy o kontakt w celu wygenerowania hasła startowego. Po skompletowaniu zamówienia, zadzwonimy i ustalimy termin odbioru. Wskazane materiały będzie można odebrać o umówionej godzinie przed wejściem do Biblioteki.

Zapraszamy do korzystania z nowej usługi.

0
0
0
s2sdefault

Finał cyklu DESIGN-BOOK. Spotkanie online z Teresą Cwaliną

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 18 listopada 2020, o godz. 17.00, na spotkanie online z Teresą Cwaliną – polonistką i tyflologiem, od wielu lat związaną z Zakładem dla Niewidomych w Laskach. Wykładowczynią z dziedziny arteterapii, autorką programów wspierających osoby niepełnosprawne m.in. w zakresie aktywności twórczej oraz przygotowaniu do obioru sztuki. Inicjatorką wielu działań dydaktycznych poświęconych widzeniu. Autorką licznych artykułów z zakresu tyflologii i arteterapii. W swojej pracy czerpie z dorobku wielu nauk i dziedzin, takich jak psychologia, medycyna, pedagogika, socjologia. 

Wydarzenie zorganizowane zostanie jako podsumowanie cyklu warsztatów pn. DESIGN-BOOK, w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

0
0
0
s2sdefault

Finał projektu Performatywna Książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2

 

20 listopada o godz. 17.00 zaprosimy do wirtualnej przestrzeni, jaką daje biblioteczny Facebook, na niezwykły koncert podsumowujący wszystkie wydarzenia w ramach realizowanego w tym roku projektu pn. „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. Specjalnie dla Państwa wystąpi grupa Jurassic Gypsy Quartet. W mistrzowskiej grze zespołu mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar JURASSIC GYPSY QUARTET składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale także doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Formację tworzą: Jakub Mietła - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie wykładowca klasy akordeonu Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2001/2002 oraz fundacji im. Hugo Kołątaja. Od 2000 r. jest członkiem trio akordeonowego „Ars Harmonica”, z którym koncertuje w całej Europie. Jako solista, oprócz występów krajowych, ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i USA. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej m.in. Halinką Młynkową, Renatą Przemyk, Andrzejem, Sikorowski, Krzysztofem Kilijańskim.
Sebastian Ruciński - gitarzysta, kompozytor i wykładowca w Małej Akademii Gitary w Myszkowie. Ma na swoim koncie sporo nagranych płyt, jako muzyk sesyjny, autor muzyki lub aranżer. Współpracował z wieloma uznanymi artystami m.in.: Kasią Kowalską, Zbigniewem Wodeckim, Robertem Janowskim, Lorą Szafran, Kasią Moś, Kubą Sienkiewiczem, Andrzejem Poniedzielskim.
Tomek „Lufcik” Wójcik – gitarzysta, basista, kompozytor, nauczyciel. Studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach były dla niego ogromną skarbnicą wiedzy, wzorców oraz upodobań muzycznych. W brzmieniu jego gitary i charakterystycznym sposobie gry można odnaleźć inspiracje takimi mistrzami jak: Django Reindhart, Angelo Debarre, Bireli Lagrene, Stochello Rosenberg, Joe Satriani, Steve Vai, Pat Metheny, Jim Hall, Joe Pass. Od 2006 roku wraz z Sebastianem Rucińskim szkolą młodych gitarzystów w założonej przez siebie „Małej Akademii Gitary” w Myszkowie.
Piotr Górka - kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in.: Elżbietą Adamiak, Sonią Bohosiewicz, Lorą Szafran, Robertem Janowskim, Andrzejem Poniedzielskim. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu i Teatrem Powszechnym w Łodzi. Występował na prestiżowych festiwalach w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii.

Trwałym śladem po tegorocznej edycji projektu będzie wydawnictwo albumowe, prezentujące skrót wszystkich inicjatyw w formie reportażowej fotografii.

W oczekiwaniu na rychłe otwarcie, spotkajmy się na FACEBOOKU!
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.

0
0
0
s2sdefault

Finał cyklu BAJU, BAJU – BOOK – spotkanie autorskie online z Marcinem Szczygielskim

 

12 listopada 2020 r. spotkaniem online z udziałem Marcina Szczygielskiego zakończymy realizację bibliotecznego cyklu „Baju, Baju – Book”, realizowanego w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. Nagranie, przygotowane przez pisarza, dedykowane jest Czytelnikom MBP w Jaworznie i ukaże się na Facebooku punktualnie o godz. 11.00. Do obejrzenia filmu szczególnie zachęcamy młodych ludzi, z myślą o których zorganizowaliśmy to wydarzenie. Marcin Szczygielski jest autorem książek dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Pierwsza powieść dla najmłodszych odbiorców pt. „Omega” ukazała się 11 lat temu. Publikacja otrzymała główną nagrodę w konkursie literackim IBBY i tytuł Książki Roku IBBY 2010. Również następne wydane przez pisarza utwory doczekały się prestiżowych wyróżnień. I tak za „Czarny Młyn”, „Arkę Czasu” i „Teatr niewidzialnych dzieci” autor zdobył Grand Prix w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Kolejna lektura: „Za niebieskimi drzwiami”, otrzymała nagrodę literacką Donga oraz została zekranizowana. Opublikowaną w 2013 r. powieścią pt. „Czarownica piętro niżej”, Szczygielski zapoczątkował cykl książek opowiadających o przygodach Mai i jej przyjaciół.

 

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.