Finał cyklu STREET-BOOK

7. Finał cyklu STREET-BOOK

16 października o godz. 17.00 rozpocznie się uroczyste zwieńczenie cyklu pn. STREET-BOOK, w ramach którego zorganizowane zostały wakacyjne warsztaty fotografii artystycznej. Uczestnicy zajęć mogli wziąć udział w konkursie prezentującym ich autorskie spojrzenie na ulice naszego miasta. W programie wydarzenia znajdą się: wernisaż wystawy, składającej się z nadesłanych prac, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Wieczór zakończy koncert Stefana Gąsienieca - kompozytora i pianisty jazzowego. Ze względu na obowiązujące nas obostrzenia liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 9 października.

Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach realizacji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

6. STREET-BOOK Noc detektywów w Bibliotece

W ramach cyklu „Street-Book”, stanowiącego jeden z elementów bibliotecznego projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, 25 września br. zorganizujemy wieczorne śledztwo pn. „Noc detektywów”. Zabawa polega na rywalizacji 3 grup złożonych z młodych śledczych, których zadaniem będzie odnalezienie ukrytego skarbu. Uczestnicy, pod przewodnictwem Krzysztofa Petka – dziennikarza, autora książek, organizatora wypraw, instruktora survivalu i pomysłodawcy scenariusza wydarzenia, będą musieli rozwiązywać zagadki logiczne i wykazać się sporą spostrzegawczością. Akcja rozpocznie się o godz. 18.00 prezentacją multimedialną, omawiającą śledztwa kulturowe, prowadzone przez pisarza. Krzysztof Petek przedstawi również swoją twórczość literacką, która adresowana jest do dzieci i młodzieży. Po tej części rozpocznie się gra terenowa, zakończona ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zwycięskiej drużynie. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

5. STREET-BOOK – konkurs fotograficzny

Wszystkich uczestników zakończonych niedawno, bibliotecznych warsztatów fotograficznych, odbywających się pod nazwą STREET-BOOK, zachęcamy do podzielenia się efektami swoich wypraw z obiektywem i pokazania autorskiego spojrzenia na ulice Jaworzna, poprzez wzięcie udziału w konkursie. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody, w postaci aparatu fotograficznego i zestawów książek albumowych. Zgłoszone do rywalizacji zdjęcia zostaną zaprezentowane na przygotowanej wystawie w Bibliotece Głównej. Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Regulaminem i wypełnienie Karty zgłoszenia.

Inicjatywa organizowana jest w ramach realizacji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

4. STREET-BOOK – czwarte warsztaty fotograficzne

12 sierpnia br. o godz. 16.30 zapraszamy na czwarte warsztaty z cyklu STREET-BOOK, organizowanego w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. Zajęcia, zatytułowane „Sekwencja - kanon street fotografii”, poprowadzi artysta fotograf Jakub Byrczek, twórca jaworznickiej Szkoły Widzenia w Żywym Skansenie Fotografii, który swoje założenia programowe, dotyczące spotkania ujął w następujących słowach: „Fotografia uliczna i seria ujęć są bliskimi formami realizacji zadania street book. Sekwencja jest metodą, a sposób jej użycia wymaga autorskiego potraktowania medium. Pośród wielu gatunków serii fotografii kilka z nich najlepiej służy artystycznemu spełnieniu tematu „książka”. Poznamy te gatunki w prezentacji i wykonaniu mistrzów i klasyków. Posłużenie się dobrym wzorem (nie kopiowanie), przyczyni się do wizualnego wzbogacenia ilustracyjnej strony zadania.”
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Jakub Byrczek – jaworznianin, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, artysta fotograf, wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, obecnie pracujący naukowo i dydaktycznie w Szkole Filmowej UŚ w Katowicach. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, pełniąc, w latach 1997-2005, funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego. Stopień doktora sztuk filmowych i fotografii uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Habilitował się w 2005 r. W 1993 r. zainicjował powstanie, w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, Galerii Pusta. Pomysł ten przeniósł również na grunt swojego rodzinnego miasta, powołując do istnienia w 2014 r. Galerię Pusta cd., w której realizuje projekt Żywy Skansen Fotografii. To szczególne miejsce na mapie polskiej sztuki fotograficznej, w którym odbywają się wystawy, wernisaże, warsztaty i spotkania miłośników fotografii artystycznej. Jakub Byrczek jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz laureatem wielu nagród i odznaczeń m.in.: odznaki „Zasłużony w upowszechnianiu kultury”, nadanej przez Prezydenta Miasta Jaworzna, Medalu „Gloria Artis” nadanego przez Ministra Kultury, srebrnej odznaki Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego, Nagrody II stopnia JM Rektora, za działalność naukową i artystyczną, Nagrody Związku Polskich Artystów Fotografików. Od wielu lat współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaworznie przy okazji realizacji wielu projektów.

 

3. STREET-BOOK – trzecie warsztaty fotograficzne

Temat trzecich warsztatów fotograficznych z cyklu STREET-BOOK, organizowanych w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, brzmi „Zdążyć przed czasem“. Celem spotkania, zaplanowanego na 31 lipca godz. 16.30, będzie zwrócenie uwagi na detal pojawiający sie w przestrzeni miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem różnego rodzaju napisów, znaków, murali i graffiti, plakatów, afiszy i reklam. Zajęcia poprowadzi Halina Morcinek Absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski oraz WBK Werkkreis Bildender Künstler przy Forum Kunst & Architektur w Essen. Artystka jest współzałożycielką i animatorką nieformalnej „Grupy 999“, związaną z nurtem fotografii czystej. Współpracuje z jaworznicką „Szkołą Widzenia” w Żywym Skansenie Fotografii. Zajmuje się zarówno fotografią klasyczną jak i digitalną. Podczas spotkania zaprezentowane i omówione zostaną jej prace „Street Photo“ z rożnych miejsc świata, takich jak: Nowy York, Meksyk, Kuba, Polska, Dubaj, Niemcy, Praga itp.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Zasadami udziału w wydarzeniach organizowanych przez MBP oraz podpisanie Oświadczenia i Karty uczestnictwa, które należy przekazać w dniu spotkania.

 

2. STREET-BOOK – drugie warsztaty fotograficzne

30 lipca o godz. 16.30, zapraszamy na kolejne warsztaty z zakresu fotografii artystycznej, organizowane z cyklu STREET-BOOK w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. Spotkanie poświęcone zostanie ulotnej aurze miasta, zależnej od pory dnia, roku czy warunków atmosferycznych. Celem warsztatu, zatytułowanego „Dusza Ulicy”, będzie ukazanie tak zwanego drugiego życia ulicy, zawartego w odbiciach witryn budynków, sklepów, luster, odbiciach w wodzie. Wśród poruszonych zagadnień znajdzie się również omówienie roli cieni w miejskiej zabudowie. Powstałe na tej bazie fotografie cechować będzie duża doza tajemniczości i abstrakcji. Dla młodego człowieka poszukiwanie i utrwalenie na fotografii ulotnego życia miasta może stanowić interesujące ćwiczenie percepcji. Zajęcia poprowadzi Barbara Górniak, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Członkini ZPAF, a także nieformalnej Grupy 999. Współpracuje z jaworznicką „Szkołą Widzenia” w Żywym Skansenie Fotografii. Artystka mieszka i pracuje we Wrocławiu. Współorganizuje i koordynuje działania na rzecz rozwoju fotografii, m.in. plenery fotograficzne pn. „Wobec miejsca i czasu….”. Zajmuje się fotografią dokumentalną, przyrodniczą, subiektywną, inscenizowaną. Fotografie jej autorstwa publikowane są w albumach, katalogach, czasopismach, na stronach internetowych. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki oraz kolekcjach prywatnych. Wystawiane były na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Zasadami udziału w wydarzeniach organizowanych przez MBP oraz podpisanie Oświadczenia i Karty uczestnictwa, które należy przekazać w dniu spotkania.

 

1. STREET-BOOK – warsztaty fotograficzne

Po energetycznej i pełnej pozytywnych emocji pierwszej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” przyszedł czas na kolejną odsłonę. Całość zainaugurują kreatywne warsztaty fotografii artystycznej, realizowane w ramach cyklu „STREET-BOOK”. Pod czujnym i wprawnym okiem mistrzów, współpracujących z jaworznicką „Szkołą Widzenia”, założoną przez dr hab. Jakuba Byrczka, będziemy mieli okazję, patrząc w obiektyw, zupełnie inaczej zobaczyć ulice naszego miasta. Efekty wypraw zaprezentowane zostaną na wystawie wieńczącej zmagania uczestników, a także w przygotowywanym albumie, ukazującym wszystkie inicjatywy tegorocznego przedsięwzięcia. Pierwsze spotkanie, zaplanowane na początek wakacji, czyli już 1 lipca o godz. 16.30, poprowadzi Konrad K. Pollesch. Celem warsztatów będzie otwarcie uczestników na „myślenie fotograficzne”, obserwację tego, co się wokół dzieje, rozwinięcie spostrzegawczości, dostrzeżenie rzeczy niezwracających na ogół naszej uwagi, a które mogą i powinny stanowić przedmiot twórczych poszukiwań. Zgłoszenia pasjonatów fotografii, otwartych na nowe, często nieoczywiste techniki utrwalenia obrazu, przyjmowane są telefonicznie – 032 751 9192 wew. 2230 lub drogą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każdy z uczestników proszony jest o zapewnienie sobie urządzenia do tworzenia zdjęć we własnym zakresie. Motywacją, oprócz szansy rozwoju i udoskonalenia warsztatu, jest wprowadzony element konkursowy – profesjonalne jury wyłoni i nagrodzi najciekawsze prace. Na zwycięzców czekają aparat fotograficzny i zestawy książek albumowych.
Konrad K. Pollesch – artysta fotografik, członek ZPAF. Twórca zajmuje się portretem i pejzażem, specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki oraz dokumentowaniu wydarzeń kulturalnych. Jest autorem zdjęć do albumów z serii Muzea Świata, a także dwóch autorskich monografii o Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Współpracuje z licznymi czasopismami w kraju i za granicą. W latach 1987–1990 dokumentował działania teatru Tadeusza Kantora „Cricot 2”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Musée d’Art et d’Histoire we Fryburgu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Zasadami udziału w wydarzeniach organizowanych przez MBP oraz podpisanie Oświadczenia i Karty uczestnictwa, które należy przekazać w dniu spotkania.


E-mail
0
0
0
s2sdefault