Pejzaże z bliska i z daleka. Wystawa akwareli Janusza Maciążka

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 19 lipca br. prezentować będziemy prace Janusza Maciążka, w ramach wystawy pt. Pejzaże z bliska i z daleka. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu obrazów, wykonanych akwarelami, które przedstawiają charakterystyczne dla naszego miasta krajobrazy oraz miejsca nie związane z Jaworznem. Uroczysty wernisaż odbędzie się 20 lipca o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej.

Janusz Maciążek urodził się w 1954 r. w Zawierciu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej oraz na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Zawodowo zajmuje się architekturą wnętrz i grafiką użytkową. Malarstwo i rysunek zawsze były obiektem zainteresowań artysty. Jego prace prezentowały liczne wystawy zarówno indywidualne jak i zbiorowe w tym m.in. w:

• Bibliotece Miejskiej w Jaworznie - wystawa zbiorowa z okazji 110 rocznicy istnienia miasta Jaworzna w 2011 roku,
  • Bibliotece Śląskiej w Katowicach marzec 2012 - udział w wystawie Roma Barocca, poświęconej barokowi rzymskiemu zorganizowanej przez Societa’ Dante Alighieri we współpracy z Biblioteką Śląską, Politechniką Śląską i Muzeum Miasta Jaworzna,
  • Muzeum Miasta Jaworzna Roma Barocca lipiec 2012,
  • Galerii Grabskich w Kazimierzu nad Wisłą - wystawa Mistrzowie akwareli marzec 2014 z udziałem wybitnych akwarelistów polskich: Michała Adamczyka, Krzysztofa Ludwina i  Jerzego  Gnatowskiego, któremu była dedykowana,
  • Domu Kultury w Łaziskach Górnych - wystawa indywidualna zatytułowana „Świat wodą malowany” w kwietniu 2014 roku,
  • Galerii Beskidzkiej w Szczyrku czerwiec – wrzesień 2015 r. wspólnie z artystką malarką Moniką Ślusarczyk,
  • Oświęcimskim Centrum Kultury, Miejskim Centrum Kultury w Zawierciu, Miejskim Domu Kultury w Mikołowie  - wystawa indywidualna zatytułowana „Między architekturą a pejzażem” .

Brał udział w plenerach malarskich im. Sylwestra Maizla organizowanych przez  MDK w Łaziskach Górnych w Wejherowie, 2016 w Szwajcarii, 2017 we Włoszech,  Francji i Monaco, a w 2018 roku w Austrii oraz w wystawach poplenerowych odbywających się w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych.

Źródło: http://akwarele.net/wystawy-i-plenery/