Kwiaty, kwiatki, kwiatuszki. Wystawa Krystyny i Anny Kłosowicz

W czwartek 17 października br. o godz. 17.30, w bibliotecznej Galerii ExLibris, odbędzie się uroczystość otwarcia wystawy pt. „Kwiaty, kwiatki, kwiatuszki” autorstwa Krystyny i Anny Kłosowicz. Ekspozycja, stanowiąca przegląd rękodzieła jaworznianek, składa się z kilkunastu obrazów, wykonanych z zastosowaniem haftów: krzyżykowego, koralikowego i malarskiego. Zamiłowanie do tych misternych i wyjątkowo pracochłonnych technik, przekazywane jest w rodzinie artystek od pokoleń. Motywem dominującym w prezentowanej kolekcji są kompozycje kwiatowe. Szczególne miejsce w twórczości Pań zajmuje również sztuka użytkowa. Wyeksponowane obrusy i serwety zachwycają oryginalnym wzornictwem i kolorystyką.

Krystyna Kłosowicz

Krystyna Kłosowicz - haftem zajmuje się od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Ulubioną tematyką jej prac jest flora i fauna. Wieloletnia członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, prezentowała swoje rękodzieła w STK, w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Domu Ludowym w Chełmku. Wiele spośród jej dzieł zdobi mieszkania w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Swoje prace w bibliotecznej Galerii ExLibris, prezentowała wraz z córką Anną Kłosowicz, w ramach wystaw „Skrzydła i skrzydełka”, „Jesień, zima, święta”.

Anna Kłosowicz
Anna Kłosowicz - haft dla artystki jest rodzinną tradycją, a początek jej pasji sięga lat 80-tych XX wieku. Pierwsze dzieła wykonywała techniką richelieu, następnie haftem płaskim, cieniowanym. Obecnie zajmuje się haftem krzyżykowym, gobelinowym i koralikowym, preferując motywy kwiatowe. Swoje prace prezentowała w Łodzi na wystawie pokonkursowej pt. „Inspirujemy kolorem”, w Chełmku na wystawie rękodzieła pt. „Nić-włókno-materia” oraz w siedzibie jaworznickiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, którego jest członkinią.