Aromaty i alegorie. Wernisaż wystawy Natalii Jankowskiej-Urant

Artystyczny sezon w bibliotecznej Galerii ExLibris zakończymy wystawą malarstwa Natalii Jankowskiej-Urant pt. „Aromaty i alegorie”. Ekspozycja potrwa od 11 do 31.12.2019 r. Serdecznie zapraszamy 13 grudnia br. o godz. 17.00 na uroczysty wernisaż otwierający ekspozycję.

Natalia Jankowska-Urant jaworznianka od pokoleń, absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Architektury Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu w Katowicach oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie. Z pasji i zamiłowania - malarka, która do tworzenia swoich prac, prócz tradycyjnych farb olejnych, używa różnych odcieni kawy, herbaty, kakao, czekolady, cynamonu - pomysł i technika własna. Obrazy olejne powstają przy użyciu szpachli i pędzla. Prace malowane kawą, balansują na pograniczu realizmu i abstrakcji. Od lat współpracuje z jaworznickim artystą malarzem Jackiem Gąsiorem, który jest jej nauczycielem, przewodnikiem i opiekunem w malarskim świecie. W 2006 r. Natalia Urant-Jankowska wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, a w kwietniu 2014 r. została jego wiceprezesem. Z jej inicjatywy STK wyszło z propozycją zainaugurowania I-szej edycji konkursu ”Pokaż co potrafisz. Pędzlem i nitką malowane”, który przynosi ciekawe plony. Twórczość i osiągnięcia artystki przyczyniają się do promocji i rozsławiania naszego miasta. Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych oraz wyróżnień. W listopadzie br. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna w dziedzinie upowszechniania kultury. Artystka ma za sobą liczne wystawy, m.in. w Krakowie, Wodzisławiu Śląskim, Piekarach Śląskich, Będzinie, Koziegłowach, Wojkowicach, Warszawie, a także wywiady dla: TV Jaworzno, TVP Katowice, TVP Silesia, radia FEST, radia Kolor – Warszawa, radia AKTYWNE Warszawa, Teleexpressu oraz dla EksMagazynu.
Oprac. na podstawie tekstu: Wioletta Mikuła: Alfabet Natalii