Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Żwirko i Wigura”. Ekspozycja, zainicjowana przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  w Katowicach, poświęcona jest pamięci podniebnych mistrzów, zwycięzców wielu zawodów lotniczych. 28 sierpnia 1932 r. pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później – 11 września – zginęli w katastrofie, odbywając lot do Czechosłowacji. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział najważniejsi w tym czasie ludzie w kraju: Marszałek Józef Piłsudski oraz Prezydent Ignacy Mościcki, oddając hołd bohaterom przestworzy. Wystawa użyczona została przez Dom Polski Żwirki i Wigury w Cierlicku, jej autorami są Jan Przywara i Marian Steffen. Ekspozycja powstała przy współpracy Dowództwa Sił Powietrznych RP. Prezentację dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.