Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2

glowny performatywna 1

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, kontynuując założenia pierwszej edycji, przystąpiła do realizacji kolejnej odsłony projektu pn. „Performatywna książka. Performatywna biblioteka”. Stało się to możliwe dzięki ponownemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Nowy program obejmie szereg inicjatyw kulturalnych, opartych na twórczych formach artystycznych promujących czytelnictwo, książkę i sztukę. Wydarzenia organizowane będą od czerwca do grudnia br., w ramach 5 cykli, składających się z kilku (od 3 do 4) spotkań warsztatowych, imprez z twórcami, artystami, autorami, aktorami:

• Self-body-book - opowiadanie ciałem
  • Baju, baju-book - gawędy na żywo
  • Street-book - opowieści fokusowe o życiu miejskich ulic
  • Źródło-book - szukamy swoich korzeni
  • Design-book - tworzymy książki dotykowe.

Zorganizujemy również akcję happeningową „Biblioteczne Laboratorium Kultury”. Efektami materialnymi są album oraz wystawy, które zaprezentujemy na gali finałowej, połączonej z koncertem. „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2", podobnie jak pierwsza odsłona, zakłada działania służące czytelnictwu, zachęcaniu do sięgania po książkę. Opracowując ofertę warsztatów, spotkań i wydarzeń zależało nam, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Niezbędną bazą, oprócz nieograniczonej niczym wyobraźni, zapału i otwartości na różne formy działania będą bogate zbiory oraz nowe technologie.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.

„Performatywna książka. Performatywna Biblioteka"

Nasza Biblioteka, lubiąc wyzwania - zwłaszcza te dające nowe możliwości rozwinięcia prowadzonej działalności w zakresie popularyzacji czytelnictwa i literatury, przystąpiła do realizacji projektu pn. „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Inicjatywa obejmuje spektrum wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, które przy wykorzystaniu różnorodnych form aktywności, przyczynią się do jeszcze mocniejszego utrwalenia pozycji książki w naszym życiu społecznym i kulturalnym. Pragniemy, poprzez przygotowane cykle warsztatowo-edukacyjne pozytywnie wpływać na rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, ale także utrzymywać zainteresowanie literaturą u osób dorosłych i seniorów. Zachęcamy do udziału w następujących cyklach wydarzeń:

• „ART-BOOK" – warsztaty z zakresu powstawania książki artystycznej,
  • „PICTURE-BOOK" – zajęcia literacko-plastyczne, polegających na tworzeniu ilustracji do wybranych tekstów prozatorskich,
  • „REPORTING-BOOK" - spotkania odbywające się pod wspólnym hasłem „Świat okiem kamery”, ukazujące tajniki sztuki reportażu telewizyjnego,
  • „AUDIO-BOOK"- zajęcia poświęcone tworzeniu audiobooka,
  • „HIP-HOP-BOOK” – propozycja szczególnie dedykowana fanom tego gatunku muzycznego uczestnicy pracować będą nad utworem – od pomysłu na tekst do zapisu cyfrowego,
  • „Wciągnij się w czytanie! Biblioteka bez ścian" - akcja miejska na Rynku, adresowana do wszystkich jaworznian.

Pomocne w realizacji powyższych inicjatyw będzie, działające od kilku miesięcy, biblioteczne Studio Nagrań. Poszczególne etapy realizacji projektu zamknięte zostaną mocnymi akcentami w postaci: występów muzycznych, wystaw, spotkań autorskich oraz koncertów. Całość zwieńczy uroczysta Gala podsumowująca przebieg i rezultaty przedsięwzięcia.

Zapraszamy do wspólnej multimedialnej, kreatywnej zabawy literackiej!