STREET-BOOK – warsztaty fotograficzne

Po energetycznej i pełnej pozytywnych emocji pierwszej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” przyszedł czas na kolejną odsłonę. Całość zainaugurują kreatywne warsztaty fotografii artystycznej, realizowane w ramach cyklu „STREET-BOOK”. Pod czujnym i wprawnym okiem mistrzów, współpracujących z jaworznicką „Szkołą Widzenia”, założoną przez dr hab. Jakuba Byrczka, będziemy mieli okazję, patrząc w obiektyw, zupełnie inaczej zobaczyć ulice naszego miasta. Efekty wypraw zaprezentowane zostaną na wystawie wieńczącej zmagania uczestników, a także w przygotowywanym albumie, ukazującym wszystkie inicjatywy tegorocznego przedsięwzięcia. Pierwsze spotkanie, zaplanowane na początek wakacji, czyli już 1 lipca o godz. 16.30, poprowadzi Konrad K. Pollesch. Celem warsztatów będzie otwarcie uczestników na „myślenie fotograficzne”, obserwację tego, co się wokół dzieje, rozwinięcie spostrzegawczości, dostrzeżenie rzeczy niezwracających na ogół naszej uwagi, a które mogą i powinny stanowić przedmiot twórczych poszukiwań. Zgłoszenia pasjonatów fotografii, otwartych na nowe, często nieoczywiste techniki utrwalenia obrazu, przyjmowane są telefonicznie – 032 751 9192 wew. 2230 lub drogą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każdy z uczestników proszony jest o zapewnienie sobie urządzenia do tworzenia zdjęć we własnym zakresie. Motywacją, oprócz szansy rozwoju i udoskonalenia warsztatu, jest wprowadzony element konkursowy – profesjonalne jury wyłoni i nagrodzi najciekawsze prace. Na zwycięzców czekają aparat fotograficzny i zestawy książek albumowych.
Konrad K. Pollesch – artysta fotografik, członek ZPAF. Twórca zajmuje się portretem i pejzażem, specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki oraz dokumentowaniu wydarzeń kulturalnych. Jest autorem zdjęć do albumów z serii Muzea Świata, a także dwóch autorskich monografii o Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Współpracuje z licznymi czasopismami w kraju i za granicą. W latach 1987–1990 dokumentował działania teatru Tadeusza Kantora „Cricot 2”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Musée d’Art et d’Histoire we Fryburgu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Zasadami udziału w wydarzeniach organizowanych przez MBP oraz podpisanie Oświadczenia i Karty uczestnictwa, które należy przekazać w dniu spotkania.