KINO POLSKIE. Portret w ołówku. Wystawa prac Katarzyny Mairer

200713 wystawa kino polskie 1

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy prac Katarzyny Mairer pt. „KINO POLSKIE. Portret w ołówku”, którą prezentować będziemy w Galerii ExLibris od 20 lipca 2020 r. Tematem ekspozycji są portrety znanych aktorów polskiej sceny filmowej. Takie tytuły jak: „Seksmisja”, „Żółty szalik”, „Ogniem i mieczem”, czy trochę bardziej aktualne „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, znane są każdemu. Wiele nazwisk zapisało się na kartach polskiej kultury filmowej. Wystawa jest zaledwie ułamkiem tego niezwykłego świata. Kino jest opowieścią. Niekiedy bawi, innym razem wprowadza w zadumę, refleksję. Przede wszystkim kino to aktorzy. Indywidualny, wyjątkowy portret postaci przedstawiony w kadrach. W cyklu prac, które powstały, artystka pragnie przedstawić, w rysunku, kilka z tych niezwykłych osobowości, kryjących się, za tak znanymi nazwiskami.

Rysunek jest jedną z najprostszych i zarazem najtrudniejszych technik. Pomimo określonej gammy szarości jest niezwykle bogatą i ekspresyjna metodą. W dobie dzisiejszych technologii wydawać by się mogło, że tradycyjna technika ołówka zanikła, jednak po głębszej analizie dochodzimy do wniosku, że często cyfrowe dzieła mają swój początek na zwykłej kartce papieru, nierzadko rysunek cyfrowy  łączony jest z tradycyjnym co nadaje ciekawy nowoczesny efekt.

Artystka o swojej pasji
„Ołówek towarzyszył mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko jedną z ulubionych form zabawy było rysowanie. Rysowałam wszystko: postaci z bajek, książkowych bohaterów, zwierzęta...  co tylko wpadło do głowy. Z czasem zabawa przerodziła się w pasję. Przygodę z rysunkiem zaczęłam klasycznie - od ołówka. Przez lata spędzone w murach Liceum Plastycznego, potem Akademii Sztuk Pięknych przeszłam przez wiele technik: malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika warsztatowa/komputerowa, snycerstwo, jubilerstwo, metaloplastyka i pewnie jeszcze kilka innych, żeby znów w ostateczności powrócić do ołówka. Temat portretu przewijał się zawsze i był mi niezwykle  bliski. Studiowanie twarzy, szukanie  charakterystycznych cech, które nadają tą indywidualną formę każdej portretowanej osoby. Niezwykle cieszy mnie, gdy osoby, które zamawiają u mnie portret ufają mi. Wierzą, że efekt końcowy ich nie zawiedzie. Motywacją są wiadomości, które potem otrzymuję, o tym, że rysunek wywołał czyjś uśmiech, wspomnienia, czasami łzy radości. Uświadamia mi to, że nie jest to jedynie kilka poprawnie postawionych kresek na kartce papieru, ale, że po drugiej stronie portretu jest historia konkretnej osoby. I to jest piękne.”