Biblioteczne laboratorium kultury – happening

 

Po świetnej akcji plenerowej, przeprowadzonej przez Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego, w ramach pierwszej odsłony projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, zapraszamy, 18 września o godz. 12.00, do aktywnego udziału w tegorocznym happeningu pn. Biblioteczne laboratorium kultury. Tym razem Maria Parczewska w swojej autorskiej części zachęci do wędrówki tropem naszych literackich wyborów. Stworzona przez nią swoista mapa lektur ulegnie, za sprawą nas – uczestników, przestrzennemu przeobrażeniu w rodzaj instalacji. Każdy, typując swoje wybory i preferencje, wytyczy własną ścieżkę czytelniczą.

Druga, równoległa część akcji, opracowana przez Janusza Byszewskiego, zrealizowana zostanie pod hasłem „Poezja, proza, dom”. Inspiracją dla autora pomysłu była filozofia Gastona Bachelarda i jego dzieło „Wyobraźnia poetycka”. Tematem refleksji stanie się idea pomieszania poezji z prozą zarówno w literaturze jak i życiu, gdzie w potocznym rozumieniu poezja to coś wzniosłego, a proza kojarzona jest z tym, co przyziemne.

Maria Parczewska – psycholog, prekursorka edukacji twórczej, autorka licznych projektów, kuratorka Laboratorium Edukacji Twórczej w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, wykładowczyni kilku uczelni, w tym Akademii Teatralnej.

Janusz Byszewski - kurator Laboratorium Edukacji Twórczej w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Współautor kilkudziesięciu projektów edukacyjno-społecznych. Wykładowca animacji kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Autor kilku książek.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


E-mail
0
0
0
s2sdefault