Finał cyklu DESIGN-BOOK. Spotkanie online z Teresą Cwaliną

18 listopada miała miejsce premierowa emisja spotkania online z Teresą Cwaliną, polonistką i tyflologiem – specjalistą od spraw niewidomych, autorką wielu tekstów z zakresu tyflologii i arteterapii, przez kilkadziesiąt lat związaną z Zakładem dla Niewidomych w Laskach. Wydawczynią kwartalnika przybliżającego nowatorskie podejście do pracy z osobami niewidomymi. Popularyzatorką sztuki wśród osób niepełnosprawnych, m.in. przez prowadzenie autorskiej galerii oraz przygotowanie muzealników do udostępniania zbiorów osobom niewidzącym. Wykład pani Teresy Cwaliny poświęcony został ilustracji w książkach dla osób niewidomych – czym jest, jaką pełni rolę, jak powinna być tworzona. Autorka omówiła wyniki badań i doświadczeń związanych z przełożeniem świata widzialnego na język osób, które nie widzą, podkreślając różnice w percepcji, gdy odbiór komunikatów i bodźców zewnętrznych odbywa się bez udziału zmysłu wzroku. 

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach finału cyklu warsztatów pn. DESIGN-BOOK, w ramach realizacji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

201118_design_book_001.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault

DESIGN-BOOK. Warsztaty online. Ilustracja dotykowa cz. 2

Co to jest książka dotykowa i czemu służy? Jak tworzyć proste ilustracje odbierane przez dotyk? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w kolejnych, ostatnich już, warsztatach prowadzonych przez Barbarę Wójcik-Wiktorowicz. Podczas zajęć online, zorganizowanych w ramach cyklu DESIGN-BOOK, zaprezentowane zostały proste sposoby na wykonanie książki składającej się wyłącznie z przestrzennych ilustracji. Dzięki niej poznaliśmy opowieść o ulubionym miejscu Toli – klimatycznym domku babci… Premierowa emisja nagrania miała miejsce 16 listopada. Odcinek udostępniany jest na bibliotecznym Facebooku oraz stronie www.biblioteka.jaw.pl. Serdecznie polecamy!

Organizacja cyklu związana była z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

201116_design_book_ilustracja_dotykowa_001.jpg201116_design_book_ilustracja_dotykowa_002.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault

Finał cyklu „Baju, baju–book”. Spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim dla młodzieży

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła organizację tradycyjnych wydarzeń. Nasza biblioteka, podobnie jak inne instytucje, przeniosła swoją działalność kulturalną do sieci, proponując mieszkańcom Jaworzna kontakt z ulubionymi pisarzami w rzeczywistości wirtualnej. W ramach finału dla młodzieży cyklu „Baju, baju-book, 12 listopada br., za pośrednictwem bibliotecznego Facebooka, zaprosiliśmy do obejrzenia, dedykowanego specjalnie naszym czytelnikom, spotkania online z Marcinem Szczygielskim. Wielokrotnie nagradzany autor opowiadał o genezie powstania swoich książek, pracy pisarza i niedawno wydanych publikacjach. Szczególną uwagę skupił na serii przygód Majki, której najnowszą część już niedługo będzie można kupić w księgarniach. „Co jedzą czarownice”, to nie tylko zabawna historia, prezentująca dalsze losy młodej czarownicy, ale również zbiór fantastycznych przepisów kulinarnych, które zaczerpnął z brulionu swojej babci – pierwowzoru książkowej Ciabci. Spotkanie było także okazją do promocji powieści „Oczy Michaliny”, która swoją premierę miała w październiku br. Chcąc zachęcić młodzież do sięgnięcia po lekturę autor odczytywał jej fragmenty. W wyczerpujący i ciekawy sposób odpowiadał także na przesłane przez bibliotekę pytania od jaworznickich czytelników. 

Organizacja wydarzenia związana była z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

201112_baju_baju_book_szczygielski_001.jpg201112_baju_baju_book_szczygielski_002.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault

Święty Jan Paweł II w życiu mojej rodziny – konkurs plastyczny

Na początku listopada bieżącego roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod tytułem „Święty Jan Paweł II w życiu mojej rodziny”. Artystyczne zmagania przedszkolaków stanowiły ważną część projektu realizowanego przez pod nazwą „Totus Tuus. Stulecie urodzin Karola Wojtyły”, który został sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Do udziału w konkursie zgłosiły się dzieci z miejskich placówek nr: 4,10 i 25 oraz niepublicznego przedszkola „Pod Arkadami”. Jury nagrodziło prace następujących uczestników: Kajetana Grabowskiego - I miejsce, Niny Marcinkowskiej - II miejsce i Wiktora Spurka - III miejsce. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i dyplomy. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

III miesjce Wojtek.jpgII miesjce Nina.JPGI miejsce Kajetan.JPGWystawa prac Konkurs JP II.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.