Mała książka – wielki człowiek. Inauguracja projektu

12 września br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zainaugurowała projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Wydarzenie zbiegło się z uroczystością otwarcia w Filii Ciężkowice „Biblioteki Przedszkolaka” – nowego kącika czytelniczego przeznaczonego dla najmłodszych użytkowników placówki. Spotkanie z udziałem Dyrekcji Biblioteki, PM nr 4, władz miasta, radnych oraz mieszkańców dzielnicy, rozpoczęło się od występu przedszkolaków, którzy zaprezentowali się w muzyczno-tanecznych układach do znanych dziecięcych piosenek. Monika Rejdych – Dyrektor Biblioteki w kilku słowach przedstawiła główne założenia i cele projektu, który z powodzeniem realizowany jest przez ponad pięć tysięcy bibliotek w Polsce. Kolejnym punktem programu było głośne czytanie, przez Marię Materlę opowiadania Joanny Papuzińskiej, pochodzącego z książki „Pierwsze czytanki dla…”. Niezwykle uroczystą chwilą okazał się dla przedszkolaków moment wręczenia wyprawek, które otrzymali wraz z kartą i przypinką promującą akcję.

190912_ciezkowice_otwarcie_014.jpg190912_ciezkowice_otwarcie_030.jpg190912_ciezkowice_otwarcie_018.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault

Narodowe Czytanie 2019

W sobotę, 7 września, miały miejsce główne wydarzenia w ramach tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania. Jak co roku, również nasza Biblioteka, włączając się w tę niezwykłą inicjatywę, przygotowała program propozycji literackich i artystycznych nawiązujących do wskazanych lektur. Wraz z całą Polską czytaliśmy Nowele polskie. „Katarynkę” Bolesława Prusa, nieprzerwanie należącą do szkolnego kanonu, usłyszeliśmy w interpretacji Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta. Natomiast nowelę Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra pani” przypomniał zebranym licznie słuchaczom Tomasz Stockinger – popularny aktor filmowy i teatralny, szerszej publiczności znany przede wszystkim z roli doktora Lubicza w serialu Klan. Prezentacji dzieła towarzyszyła ilustracja muzyczna w aranżacji i wykonaniu Stefana Gąsienieca – kompozytora i pianisty jazzowego, przygotowana w oparciu o utwory Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego i Fryderyka Chopina.

Najmłodszych uczestników zapraszaliśmy do udziału w zajęciach edukacyjno-rozrywkowych przybliżających postaci i twórczość autorów wybranych tekstów literackich. Specjalnie na tę okazję opracowane zostały wystawy: „Ilustracje polskich nowel” i „Bolesław Prus – kronikarz epoki” oraz prezentacja multimedialna – „Tranzytem przez Jaworzno. Słynni noweliści w naszym mieście”. Tradycyjnie udział w spotkaniu można było utrwalić poprzez przybicie pamiątkowej pieczęci.

190907_Narodowe_czytanie_032.jpg190907_Narodowe_czytanie_061.jpg190907_Narodowe_czytanie_073.jpg190907_Narodowe_czytanie_065.jpg190907_Narodowe_czytanie_066.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault

Pejzaże z bliska i z daleka

Od 19 lipca br. w bibliotecznej Galerii ExLibris prezentujemy wystawę akwareli Janusza Maciążka „Pejzaże z bliska i z daleka”. Otwarcie ekspozycji miało miejsce 20 lipca. W tym uroczystym dniu towarzyszyli artyście bliscy oraz przyjaciele. Nie zabrakło również pasjonatów tej techniki malarskiej, którzy z podziwem i nostalgią oglądali prezentowane prace. Janusz Maciążek opowiedział gościom o swojej pasji, jej początkach i dalszych planach z nią związanych. Wystawa składa się z obrazów, przedstawiających, w różnych odsłonach, charakterystyczne dla naszego miasta krajobrazy: Sosinę, Geosferę, osiedle Gigant. Nie brakuje również prac ukazujących piękno natury całego naszego kraju, jak również ulubionych przez artystę miejsc poza jego granicami. Zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej ekspozycji.

0
0
0
s2sdefault

ART-BOOK. Warsztaty książki artystycznej

W sobotę 6 lipca 2019 r. odbyły się ostatnie zajęcia w ramach realizacji artystycznego cyklu „Art –book”. Finałowe spotkanie poświęcone zostało technikom łączenia papieru. Omówiono  i zaprezentowano w praktyce szycie japońskie i koptyjskie. Efektem finalnym wszystkich przeprowadzonych warsztatów są wyjątkowe, oryginalne książki, których prezentację planujemy zorganizować w ramach wystawy już po wakacjach.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.