Dzielmy się dobrem. Mikołajki z Biblioteką w Jaworznie

„Dzielmy się dobrem” to hasło przewodnie tegorocznej akcji mikołajkowej zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie, we współpracy z Wydziałem Promocji, Kultury
i Sportu UM. Od wielu miesięcy pandemiczna rzeczywistość utrudnia normalne funkcjonowanie, a każdy kolejny dzień stawia przez nami nowe ograniczenia ale i wyzwania. Nic więc dziwnego, że coroczne odwiedziny Świętego Mikołaja w jaworznickiej Bibliotece stały pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście jednak bibliotekarze, nie tracąc optymizmu i wiary w lepsze jutro, postanowili zorganizować mikołajki, korzystając z możliwości jakie dają nam mass media. Dzięki temu otwarcie świątecznego sezonu odbyło się bez przeszkód i przede wszystkim w bezpiecznych warunkach. Pomysł na ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wydarzeń zrodził się z naszych dotychczasowych doświadczeń. Przez ostatnie dziewięć miesięcy biblioteczna działalność niemal w całości przeniosła się do sieci. Nie inaczej stało się w związku z realizacją akcji „Dzielmy się dobrem”, w ramach której zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników do obejrzenia spektaklu muzycznego pt. „Kryształowa Królowa Śniegu”, przygotowanego przez Agencję PrymArt. Z kolei w bibliotecznym teatrzyku pacynek zaprezentowaliśmy przedstawienie „Podarunek dla Mikołaja”, oparte na książce o tym samym tytule. Nie zapomnieliśmy również o seniorach i dzieciach - podopiecznych placówek społecznych z terenu naszego miasta. Aby podnieść ich na duchu, przygotowaliśmy i przekazaliśmy pakiety książek i gier planszowych. W podziękowaniu za upominki otrzymaliśmy piękne, niosące nadzieję życzenia świąteczne, które zadedykowano mieszkańcom naszego miasta. Poniżej przestawiamy Państwu życzenia przesłane przez wychowawców i podopiecznych Świetlicy „Pod Kolegiatą”. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację naszej akcji.

Dom _Dziecka_1.jpgDom _Dziecka_2.jpgNasza_Przysta_1.jpgNasza_Przysta_2.jpgPrezenty_1.jpgwietlica Pod Kolegiat_1.jpgwietlica Pod Kolegiat_7.jpg


AdmirorGallery 5.1.1, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Website security test completed by https://www.security-audit.com
0
0
0
s2sdefault

Finał projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2

Tradycją stało się już, że mocnym finałowym akcentem, podsumowującym realizację niemal każdego projektu jest wydarzenie muzyczne. Nie mogło być inaczej i tym razem. 20 listopada zaprosiliśmy do wirtualnej przestrzeni, jaką daje biblioteczny Facebook, na premierową odsłonę niezwykłego koncertu, wieńczącego wszystkie wydarzenia w ramach programu pn. „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. Specjalnie dla Państwa wystąpiła online grupa Jurassic Gypsy Quartet. Na różnorodny repertuar formacji składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale także doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Gorąco polecamy Państwu ten energetyczny występ.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.

0
0
0
s2sdefault

Finał cyklu DESIGN-BOOK. Spotkanie online z Teresą Cwaliną

18 listopada miała miejsce premierowa emisja spotkania online z Teresą Cwaliną, polonistką i tyflologiem – specjalistą od spraw niewidomych, autorką wielu tekstów z zakresu tyflologii i arteterapii, przez kilkadziesiąt lat związaną z Zakładem dla Niewidomych w Laskach. Wydawczynią kwartalnika przybliżającego nowatorskie podejście do pracy z osobami niewidomymi. Popularyzatorką sztuki wśród osób niepełnosprawnych, m.in. przez prowadzenie autorskiej galerii oraz przygotowanie muzealników do udostępniania zbiorów osobom niewidzącym. Wykład pani Teresy Cwaliny poświęcony został ilustracji w książkach dla osób niewidomych – czym jest, jaką pełni rolę, jak powinna być tworzona. Autorka omówiła wyniki badań i doświadczeń związanych z przełożeniem świata widzialnego na język osób, które nie widzą, podkreślając różnice w percepcji, gdy odbiór komunikatów i bodźców zewnętrznych odbywa się bez udziału zmysłu wzroku. 

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach finału cyklu warsztatów pn. DESIGN-BOOK, w ramach realizacji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

0
0
0
s2sdefault

DESIGN-BOOK. Warsztaty online. Ilustracja dotykowa cz. 2

Co to jest książka dotykowa i czemu służy? Jak tworzyć proste ilustracje odbierane przez dotyk? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w kolejnych, ostatnich już, warsztatach prowadzonych przez Barbarę Wójcik-Wiktorowicz. Podczas zajęć online, zorganizowanych w ramach cyklu DESIGN-BOOK, zaprezentowane zostały proste sposoby na wykonanie książki składającej się wyłącznie z przestrzennych ilustracji. Dzięki niej poznaliśmy opowieść o ulubionym miejscu Toli – klimatycznym domku babci… Premierowa emisja nagrania miała miejsce 16 listopada. Odcinek udostępniany jest na bibliotecznym Facebooku oraz stronie www.biblioteka.jaw.pl. Serdecznie polecamy!

Organizacja cyklu związana była z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

0
0
0
s2sdefault
 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.