Polona

Jeszcze nie tak dawno można było jedynie pomarzyć o tym, żeby czytelnicy w całej Polsce na co dzień mieli nieograniczony dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Dziś jest to możliwe dzięki Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona, ukrytej pod adresem internetowym www.polona.pl

Do cyfrowego repozytorium wpływa codziennie ponad 70 000 skanów obejmujących nawet do 2 000 obiektów, także tych wydobytych ze skarbca Narodowej Książnicy: książek, czasopism, pocztówek, fotografii, grafik, map, nut i rękopisów. Najnowsza technologia umożliwia czytelnikom wnikliwie przestudiowanie każdego dokumentu, wydrukowanie skanu w dobrej rozdzielczości, a nawet stworzenie własnej kolekcji najciekawszych obiektów.

Warto podkreślić, że większość obiektów umieszczonych w Polonie znajduje się w Domenie Publicznej, co pozwala użytkownikom na ich kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie bez ograniczeń.

W związku z tym, chcielibyśmy Państwa zachęcić do korzystania i zaproponować wygodne narzędzie pracy, nauki i rozrywki.

Legimi

Czytanie jeszcze nigdy nie było tak wygodne jak teraz! Dzięki współpracy pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną w Jaworznie a poznańska firmą Legimi, czytelnicy będą mogli skorzystać z naszej najnowszej usługi, polegającej na bezpłatnym dostępie do bestsellerowych publikacji elektronicznych: literatury popularno-naukowej oraz literatury pięknej w tym: powieści obyczajowych, historycznych, kryminałów, fantastyki, biografii itp. Oferta obejmuje ponad 16 000 cyfrowych książek, które dzięki posiadanym przez Czytelników urządzeniom typu: tablet, komputer, smartfon, e-czytnik, będą dostępne w każdym miejscu i o każdej porze. Wygodne i przyjazne aplikacje, umożliwiające tzw. „czytanie w chmurze”, zapewniają pełną synchronizację urządzeń i niepowtarzalne doświadczenia. Jedynym warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie karty czytelnika i odebranie, osobiście w Bibliotece Głównej, specjalnego kodu. Jego aktywacja następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi na stronie http://www.legimi.pl/Jaworzno. Informacje o dostępnych e-bookach uzyskamy w Katalogu Publikacji elektronicznych. Po dokonaniu niezbędnych formalności można swobodnie wypożyczać książki, pobierając je w aplikacji Legimi. Dostęp do bazy będzie możliwy przez okres jednego miesiąca. Po 30 dniach Czytelnik może otrzymać następny kod, umożliwiający korzystanie z Serwisu przez kolejny miesiąc.
Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze Wypożyczalni dla Dorosłych i Działu Multimedialnego.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem

 

Ibuk Libra

Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że przedłużyliśmy umowę w sprawie dostępu do wybranych publikacji w czytelni internetowej Ibuk Libra. Serwis IBUK LIBRA umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty z prawa, medycyny, nauk społecznych, nauk ekonomicznych, humanistycznych, technicznych, również dostępnych jest wiele publikacji dla dzieci i młodzieży, sporo literatury faktu, literatury pięknej i kobiecej. Aby otrzymać kod do zdalnego dostępu i korzystać z oferty z komputerów domowych należy zgłosić się do Wypożyczalni dla dorosłych z kartą czytelnika.
Filmiki instruktażowe dostępne są pod adresami:

https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI

https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY

https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk

Zachęcamy do korzystania z oferty!

Legalis

Legalis jest największym i najbardziej kompletnym systemem informacji prawnej, stworzonym przez Wydawnictwo C. H. Beck. Specjaliści, opracowujący system, stale go rozwijają, oferując bezgraniczny dostęp do treści o tematyce prawniczej, co oznacza, że zainteresowani mogą korzystać z systemu przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Informacje, dostępne online, poddawane są codziennej weryfikacji, dzięki czemu użytkownicy mają zapewniony stały dostęp do najbardziej aktualnych wersji prawnych wiadomości. System Legalis posiada wersję sieciową, a także moduły specjalistyczne i komentarzowe, w których użytkownik znajdzie interesujące go treści. Baza Legalis zawiera przede wszystkim: pełne teksty aktów prawnych, które znajdują się m.in. w Dzienniku Ustaw, Monitorach Polskich, Dziennikach urzędowych UE; aktualne orzecznictwo sądów (polskich i europejskich); zbiór wzorów pism, umów i formularzy (w formacie word) z objaśnieniami; bazę adresów instytucji publicznych; kalendarium, a także Polską Bibliografię Prawniczą PAN (obejmującą wszystkie wydawnictwa od 1970 roku).

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z Systemu Legalis w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie!

Academica

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przystąpiła do projektu ACADEMICA - inicjatywy realizowanej przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W ramach tego przedsięwzięcia stworzona została, największa w naszym kraju, elektroniczna baza polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów. Zasoby udostępniane są za pośrednictwem sieci terminali, znajdujących się w bibliotekach akademickich i publicznych, dzięki czemu ACADEMICA stała się narzędziem, pozwalającym na szybki dostęp do literatury fachowej. System daje możliwość pełnotekstowego przeszukiwania współczesnych wydawnictw, korzystanie z publikacji chronionych prawami autorskimi, nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access. Czytelnik może ponadto tworzyć notatki oraz rezerwować interesujące go dokumenty w wybranej bibliotece, a tym samym – planować termin swojej pracy. 
Przystosowane stanowiska znajdują się w Czytelni Naukowej, Rynek Główny 17. 
Zapraszamy!

 
© 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie z siedzibą Rynek Główny 17, 43-600 Jaworzno. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych, aktualizacji, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, chyba, że przepis prawa stanowi inaczej.