Jaworzno – historie nieco zapomniane cd. Wystawa fotografii

historie_zapSerdecznie zapraszamy do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 12 października br. prezentować będziemy wystawę fotografii Jakuba Kaszuby i Krzysztofa Sowy pt. „Jaworzno – historie nieco zapomniane cd.”. Wernisaż uroczyście otwierający ekspozycję odbędzie się 16 października o godz. 18.00.

Autorzy o wystawie

Prezentujemy Państwu kolejną odsłonę naszych zapomnianych miejskich historii. Im dalej zagłębiamy się w temat, tym częściej okazuje się, że Jaworzno kryje coraz więcej interesujących nas zagadnień. Tym razem przedstawiamy min. zapomniane pomniki czy kapliczki, których znaczenie i to, kogo lub jakie wypadki upamiętniają mają w pamięci już nieliczni mieszkańcy Jaworzna. Przypominamy też obiekty, które kiedyś tętniły życiem i były ważnym elementem przemysłowego krajobrazu jak np. młyny czy wapienniki, które dziś stoją gdzieś na obrzeżach miasta nieczynne i zaniedbane. Nikną też i odchodzą w zapomnienie ślady po ostatniej wojnie. Mamy nadzieję, że po raz kolejny zainteresujemy Państwa zebranymi historiami i skłonimy do zadumy nad minionymi czasami. Zachęcimy tym samym do odszukania choćby kilku z tych prezentowanych miejsc, kultywowania pamięci o nich i przekazania tych wiadomości młodszemu pokoleniu.

O autorach

Jakub Kaszuba  i Krzysztof Sowa są  mieszkańcami  Jaworzna i  wiernymi  członkami jaworznickiej Szkoły Widzenia , grupy amatorów fotografii  prowadzonej  przez  prof. Jakuba Byrczka.  Zawodowo niezwiązani z fotografią, poświęcają jej znaczną część swojego wolnego czasu. Brali udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i są współautorami albumu fotograficznego „JAWORZNO-Miasto w fotografii Szkoły Widzenia”.  Ich zainteresowanie fotografią otworkową zaowocowało udziałem oraz współorganizacją Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Dla wspólnych działań i projektów tworzą tandem fotograficzny „Kaszuby”, którego nazwa narodziła się na broniszowskich warsztatach fotograficznych i pod tym szyldem realizują swoje wspólne pomysły.